Magyar Wikipédia Magazin
2007. június 22., péntek
Érettségi
Jellemző a korunkra, hogy a várakozást egy laptop előtt ülve töltöttük, és szétröhögtük magunk a Eurotrip (Euro túra) című filmen. A filmet már legalább hússzor láttam, így a poénokon már szinte előre nevettem, de 21-szerre is tökéletesen élvezhető volt (bár a végéről és a legjobb részről pont lemaradtam, de így is...).
Lehet, hogy a hétvégén még egyszer-kétszer megnézem, nehezen bírok betelni vele...
2007. június 21., csütörtök
Firefly
"A sorozat jó scifi módjára a távoli jövőben, a 2500-as években játszódik, amikor is az emberiség már elhagyta a Földet (mivel teljesen kimerítette) és elkezdte a környező és távolabbi bolygókat és égitesteket meghódítani a Szövetség zászlaja alatt, miközben egyfajta polgárháború zajlik a központi és peremvidékekre sodródottak között. A kisebb, független kolóniák két tűz közé kerülnek, hiszen egyik oldalról a Szövetség, míg másikról a rettegett szakadár Harácsolók fogják közre őket.
A sorozat főszereplője a világban jó Han Solo-féle kitaszított kalózként életét tengető Malcolm Reynolds, s az ő és legénysége történetét (ugyancsak nem a rendszerváltás nyertesei) kísérhetjük figyelemmel jó pár epizódon keresztül."
Sajnos lemaradtam a sorozat első részeinek magyarországi vetítéseiről a Viasaton vasárnap delente, de biztos vagyok benne, hogy nem késő bekapcsolódni: ez a méltatlan véget ért sorozat egyike a legjobbaknak. A sorozatot, Joss Whedon készítette, akinek a másik két sorozata a Buffy és az Angel szintén a kedvenceim közé tartozott. A megszüntetése után alakult ki bennem az a kép, hogy vagy a FOX nem ért a jó sorozatok megtartásához, vagy az amerikai nézők nem ismerik azokat fel, és így megkötik a studiósok kezeit (akik csak a profitra mennek a kultúrális érték helyett...)
Ajánlom minden sci-fi rajongóknak, és az egyedi stílusa miatt a westerfilmek rajongóinak is.
2007. június 20., szerda
Magyar Blogger
A súgót még nem fordították le, és a magyar változatban az írányítópanelen (vagy hogy hívják a Dashboardot magyarul) nem jelenik meg a blogger újdonságairól tudosító Blogger Buzz, ugyanakkor fontos újdonság, hogy a blogok felett megjelenő navigációs csík (amit néhányan egy CSS trükkel kikapcsolnak) végre magyar.
Nem tudom, hogy kik végezték a fordítást (szokásosan az önkéntesek, vagy kivételesen valamilyen céget bíztak-e meg vele), de van még egy-két fejleszteni való, a már említett súgón kívül például nem fordították le a betűméreteket a szerkesztőablakban.
Negatívra pozitív ismét, hogy a helyesírás ellenőrzőjük viszont működik magyarul is, igaz, talán nem a legokosabb.
Összeségében mindenképp pozitív fejlődésről van szó, de szeretnék utánanézni, van-e egy fórum a hibák bejelentésére.
Google to the rescue
A Google így jelzi egy találatnál, ha az szerinte gonosz lehet. A találat alatti link felirata "This site may harm your computer", rákattintva egy súgóoldal jön be.Ha magára a találatra kattint az ember, akkor a következő kép fogadja, megvallom, engem sikerült megijesztenie annyira, hogy utána ne nézzem meg az oldalt...A szolgáltatás egyébként a jelek szerint tavaly augusztus óta él.
Flight of the Conchords
Albi a rasszista sárkány:
Az emberek halottak (ez a szám szerepelt a sorozat első részében is, akkor épp a klippet forgatták a menedzserük mobiljával kartonpapírból készült robotnak öltözve)
Végül az If You Want To című szerelmes szám, mely különösen kedves nekem, mert a Couplingból vágtak be jeleneteket hozzá.
2007. június 17., vasárnap
2007. június 15., péntek
Tételwiki, elemzés nirvána
Nagyon erősen közeleg a magyar érettségi, és a tételeim kb. fele még nincs kidolgozva, leginkább azért mert olyan egyedi tételcímeket választott kedves irodalomtanárunk, amelyeket lehetetlen fellelni a precedensekre építő tételmegosztó oldalakon, legalábbis a Google nem sok segítség a témában, és erről nem ő tehet.
Ezért ideje lenne egy olyan oldalt létrehozni, ahol idővel minden irodalmi műhöz lesz elemzés, és esetleg elemzésvázlat is.
Tételösszegyűjtő oldalakra már van több próbálkozás, és az internet világában szinte minden magára valamit adó 12-es gimnáziumi osztálynak van valami weboldala, ahol a tételeik közzéteszik. Ezek az oldalak viszont elég opportunisták, és lefedettségükben korlátozottak.
Amit én elképzelek, az egy Wikipédia szerű oldal, ahol fenn lennének az írók életrajzai (akár a Wikipédiából átmásolva), és minden mű cím be lenne linkelve, és az unatkozó irodalomtanárok, diákok, vagy tankönyvírók, esetleg bölcsész halgatók feltöltenék a megfelelő oldalra az elemzéseiket, minden egyes vershez, kötethez. Ezen kívül lenne lehetőség átfogóbb elemzések közzétételére is, amik az írói életpályát vizsgálnák, vagy a motívumrendszert (az író által használt motívumok is be lennének linkelve, és elérhető lenne egy elemzés a motívum előfordulásáról az író életművében, és onnan egy link általánosabb elemzéseire a motívumnak, pl. a világirodalombeli előfordulásukról).
Fel lehetne tölteni tetszőleges számú elemzést, és a megfelelő linkelésekkel azokat szemantikussá és kereshetővé tenni. Az oldal mondjuk kezdetben begyűjthetné a neten található tételeket is, és azokra linkelne az egyes szerzők kezdetben még üres oldaláról.
A projekthez fel lehetne használni a Sulinet Digitális Tudástárát, és rá lehetne építeni a Literatura.hu vagy az indítani szándékozott digitális irodalmi lexikonra, és persze a MEK-re, mint a forrásszövegek biztosítójára.
Megjegyzendő, hogy megfelelő tartalmi és formai követelményeknek megfelelve a Wikipédia sem teljesen alkalmatlan a célra, bár a saját kutatást tiltó irányelv gyakorlatilag megbénítaná a legtöbb próbálkozást (hisz az elemzéseknek már publikált forrásokra alapozottaknak kellene lenniük, azokat viszont nem vehetnék át szó szerint [bár egy erre irányuló projekt talán igen, ha tartja magát a tudományos, ismeretterjesztő és esetleg nonprofit (reklámmentes) működéshez]).
2007. június 14., csütörtök
Jogutódok a kultúra terjesztéséért
"Tisztelt Kokeny Anita, mint Orkeny Istvan egyik kizarolagos jogutodja meglepetessel vettem eszre, hogy az On altal jegyzett kokeny.tripod.com honlapon szamtalan egyperces novella teljes szovege jelenik meg. Gondolom, hogy mint internethasznalo es honlaptulajdonos tisztaban van a szerzoi jogvedelem torvenyi szabalyozasaval, es azzal is, hogy weblapja torvenytelen, es ezaltal buncselekmenyt kovetett el. Kerem Ont, Onoket, hogy ennek megfeleloen vegyek le honlapjukrol az emlitett muvek szovegeit. koszonettel Orkeny Antal"
2007. június 13., szerda
Netes pénzkeresés?
A net tele van az ötletesebbnél ötletesebb pilótajátékokkal. Ma úgy döntöttem, hogy feláldozom a megtakaritott 18 centnyi elektromos aranyamat, és befektetem valamelyik már régebben működő piramisjátékszerű autosurfbe. Egyelőre még semmi konkrét, mert a 40 forintom a legtöbb helyen nem üti meg a minimális kezdőtőkét.
Másik lehetőség még a Cashfiesta, de erről rengeteg helyen olvastam azt, hogy csalás, másrészt eleve esélytelennek látom a sikert.. A reklámnézegetős része még menne a dolognak, de ahhoz, hogy az ember pénzt is keressen, legalább ezer spyware-t önként le kell töltenie a gépére, ráadásul az úgynevezett különleges ajánlataik nagyrésze vagy fizetős, vagy az Egyesült Államokra van korlátozva.
Harmadik lehetőség amit kipróbáltam az AdBux. Ebbe az a lényeg, hogy az ember reklámokat néz egyenként fél percig, és ezért kap egy centet. Ezzel se számítok gyors meggazdagodásra, de kerestem már öt centet, kb. tíz perc alatt. Egyetlen előnye, hogy napi öt percet megér ez a 10-20 forint, másrészt elvileg a beszervezett emberek után is fizetnének.
Továbbra se hiszem, hogy van bármi esély a rendes pénzkeresésre, a neten keringő tündérmesébe illő történetek ellenére. Persze akinek van valami tapasztalata, vagy tippje, azokat nyugodtan ossza meg a megjegyzések közt.
Windows Live Writer
Letöltöttem a Windows Live Writer nevű blogszerkesztőt, hátha lehet ezzel kényelmesen blogbejegyzéseket írni, anélkül, hogy meg kéne nyitnom a böngészőt (főleg, hogy a blogger valamiért mindig elfelejti, hogy be vagyok-e jelentkezve).
Eddig próbáltam már több blogszerkesztőt, de egyik sem tudta a címkéket kezelni, így a megírt bejegyzéseket utána még szerkeszteni kellett a weben (nem kellett, de én szeretem, ha fel vannak címkézve a bejegyzéseim). Elvileg ez a Live Writer tudja ezt, és ha a képeket is kezeli rendesen, akkor nyertek egy új felhasználót maguknak.
Egyetlen gond, hogy a letöltése igen nehézkes, mert a letöltőoldal magyar változatáról nem lehet letölteni, viszont automatikusan az jön be, de szerencsére a hivatalos blogjukon van egy közvetlen letöltési link az oldalsávban.
A program sajnos még igen Béta, és Microsoft termékhez méltóan túl van csicsázva, és hajlamos a fagyásra..., de persze lehet hogy csak az én gépem túl régi a mai csicsákhoz..
Steve Jobs - Stay Hungry, Stay Foolish
Valamelyik blogon olvastam ennek a beszédnek az átiratát, most megtaláltam a videót a Viral Video Chart-on. Három történet Steve Jobstól, némelyik elég tanulságos.
2007. június 12., kedd
Pink: Dear Mr. President
Nem igazán hallgatok sok zenét, de ez a szám valamiért mostanában megfogott, és egy csomószor meghallgattam az utóbbi héten.
Ez a másik videó nem fogott meg annyira,csak témájában kicsit kapcsolódik a fentihez, a végén egy alternatív válságmenedzseléssel (a Katrina hurrikán után visszahívják az Irakban szolgáló katonákat, hogy segítsenek a hurrikán áldozatain):
Bürokrata
A lexikon szerkesztése során nem csak új cikkeket kell írni, hanem a régieket karban is kell tartani, az új szerkesztéseket és a régieket is ellenőrizni kell, néha egyes cikkeket törölni kell.
Biztonsági okokból csak a felhasználók kis része törölhet cikkeket, vagy gátolhat meg másokat a Wikipédia szerkesztésekben (pl. a szabad szerkesztés sokakat csíntevésekre csábít, de a szerkesztők közti személyes támadásokat se díjazzuk). Ezek a felhasználók az adminisztrátorok, akiket a közösség választ, és akit megválasztanak, azokat a bürokraták "kenik fel", akiket szintén választanak, és őket is a bürokraták, vagy a helytartók kenhetnek fel (a helytartókat nem helyi szinten, hanem globálisan választják, az összes alapítványi projekt szerkesztője az összes nyelvből szavazhat rájuk, ők egymást vagy maguk a fejlesztők kenik fel).
A lényeg, hogy pár napja megválasztottak engem bürokratának a magyar Wikipédián, így én (vagy a másik bürokratánk) tehetem a megválasztott szerkesztőket adminná, illetve én nyilváníthatok egyes szerkesztőket "bot"-tá, akik automatikus szerkesztéseket csinálnak, egy a célra készített programmal, és a bottá nyilvánítás után ezt rejtve tehetik, nem telítve a Friss változások oldalt, ahol nyomonkövethető az összes a Wikipédián folyó szerkesztés.
Egyébként még kétfajta speciális jog van a Wikipédián, mindkettő eléréséhez óriási közösségi bizalommal kell bírni, mert hozzáférnek bizonyos szenzitív adatokhoz.
Az egyik a CheckUser, akik a szerkesztők IP-címét nézhetik meg, ezáltal ellenőrizve, hogy két különböző nevű felhasználó azonos-e (ez a korábbi kitiltott felhasználók visszaszivárgása esetén lehet hasznos, vagy a szavazásoknál való visszaélés kiküszöbölésére).
A másik ilyen jog az oversight, akik úgy törölhetnek ki a lapok történetéből egy-egy változatot, hogy azt később csak azok nézhetik meg, akiknek közvetlen hozzáférésük van a szerverekhez (pl. a fejlesztők). Ilyen joggal jelenleg még nem jelentkezik senki a magyar wikin. A jog a személyes adatok eltávolításánál lehet hasznos olyan wikiken, ahol már elég sok az adminisztrátor, és így bizonyos adatokat már nekik sem kéne látniuk.
2007. június 9., szombat
Doctor Who: Blink
A történetek arra hajaznak, hogy bárkiből, így a nézőből is lehet hős, aki megmenti a mindig talpraesett szuperhőst, jobb esetben a világot is.
Mindenkinek ajánlom a sorozatot (időnként a Cool-on és az Rtl Klubon szokták adni), ezek a részek viszont önmagukban is megállnak, mivel a két állandó főszereplő csupán mellékszerepel benne, és a főszereplő mindenkinek új, ezért nem lehetnek túlságosan zavaró megértési gondok.
Addig is, amíg rajongók lesztek ti is, akik aggódtok, hogy megél-e a sorozat négy évadnál többet, vagy a BBC észbekap még időben, itt van pár kedvcsináló kép.
2007. június 8., péntek
Tüntető fizess!
Szerintem a gyűlekezési jog anyagi felelősségét nem a társadalomnak, hanem a gyűlekezőknek kéne állniuk. Egy demonstráció bejelentése előtt a szervezők leadnák a bankszámlájuk, aláírnának egy nyilatkozatot, hogy állják a demonstráció minden költségét, és előlegként kifizetnék a rendőri és mentői biztosítást. (A tűntetéseken a rendőrök gyakran túlórában vesznek részt, ami extra költségeket jelent az adófizetőknek, hisz nem igaz, hogy "ezért fizetik a rendőröket".) A tűntetés után meg megkapnák a végső számlát, amit behajtanának rajtuk. Extrémebb helyzetekben lehetne egy óriási számláló a tüntetés helyszínén, ami mutatná, hogy mennyi a rendezvény ára, és a mutató pörögne, mint a benzínkútnál.
A sikeres behajtás érdekében a pénzügyi felelősség kiterjesztése az egyes résztvevőkre is szükséges lehet, ami már neccesen megoldható, ezért az engedélyezés előtt ellenőrízni kéne a szervezők anyagi helyzetét, hogy összhangban van-e a várható költségekkel, és ha a tüntetés napján azok meghaladnák a limitet, a rendőrség grátisz szétoszlatná a tömeget.
A szervezők védelme érdekében a rendbontók anyagi résztvállalását is elfogadhatónak tartom, amikor a rendbontásuk okozta teljes kárt, (beleértve a helyreállítás teljes költségét, a kórházi ellátások díjait, a résztvevő rendőrök fizetését, a rendőrautók benzin pénzét, a vízágyú vízszámláját, stb.) megfizettetném velük, ha elmarasztaló ítélet születik ellenük.
Hogy a kisebb, szegényebb szervezetek gyülekezési joga ne csorbuljon, lehetőséget biztosítanék a díjak elengedésére, vagy mérséklésére kiemelten közhasznú, vagy békés egyesületeknél (mint a biztosítási prémium, persze így az első tüntetésért így is fizetni kellene..).
Persze az ötlet még nem teljesen kiforrott, de a problémásabb tüntetések extra költségeit semmiképpen sem az adófizetőknek kéne állniuk.
2007. június 7., csütörtök
The Bomchickawahwahs
Mostanában megy a TV-ben az AXE reklám a Bomchickawahwah-s csajokkal. Eddig fogalmam se volt, mi ez, de a jelek szerint ez egy együttes, akik csináltak egy egész számot ehhez.. Mindenesetre ahhoz, hogy tiszta legyen a kép, hogy ez egy egyszámos együttes-e, vagy csak átnevezték magukat az Axe kedvéért, vagy már léteztek előtte is a Wikipédia cikkük elkészültét meg kell várnunk.
Addig a számról csak annyit, hogy nekem nem nagyon tetszik..
[Frissítés]: A szám teljes egészében és csngőhangként is (illetve videóként is, ha már itt tartunk) letölthető az axebcww.com oldalról. A dalszöveg, ha talán néhány helyesírási hibával is, elérhető a Yahoo! Answers oldalán, az általam megtalált hibákat kijavítva kb. ez a szöveg, a vesszők nincsenek igazán a helyén:
Bom chicka wah wah…it’s the libido’s mantra…yeah it goes bom chicka wah wah…mmm baby come to mamma…
The scent goes up through the nose and then into the brain
Attacks the common sense, who’s always super lame
What’s that crazy scent? I cannot concentrate. Must find a recipe for dinner…must get to work I’m late.
Forget all that stuff girl. It’s hopeless to resist. You’re libido’s in control. Surrender to the mist.
Bom chicka wah wah…it’s the libido’s mantra…yeah it goes bom chicka wah wah…mmm baby come to mamma…
But wait I want true love, Like Romeo and Juliet…
Thou doth protest too much, now go work up a sweat!
What if in the morning, there’s guilt and there’s regret?
Better than another night watching tv with your pets.
But this really isn’t right, I mean what would mother say?
She’d say break out those skimpy thongs and tromp all those clichés.
Bom chicka wah wah…it’s the libido’s mantra…yeah it goes bom chicka wah wah…mmm baby come to mamma…
It invades a woman’s mind. Her limbic region goes insane. She’ll start aching for a man and acting so profane
It’s a sexual turrets strange words break out your mouth
We’re here to warn all you girls, there’s a monsoon headed south
Bom chicka wah wah…it’s the libido’s mantra…yeah it goes bom chicka wah wah…mmm baby come to mamma…
Bom chicka wah wah
How to explain this sensual feeling
Somehow my panties end up on the ceiling
Even guys we cannot stand have us eating from their hands
If you’ve got that aroma on, you can have our whole band
Bom chicka wah wah…
2007. június 6., szerda
Mentsd meg Jerichót
Egy sorozat megszüntetése mindig sok rosszat ereszt a világba (munkanélküli színészek, csalódott rajongók, kidobott díszletek), és a rajongók, még ha sikertelenek is, azért részben próbálják ellensúlyozni ezt a rosszat, (itt most általánosítok, mert összesen két esetről tudok, de arra a kettőre ez igaz) jótékonysági akciókkal.
A Firefly megszüntetése ellen tűntetők arról is ismertté váltak, hogy jótékony célokra is kiosztottak egy csomó pénzt, és hasonló mondható el a Jericho hívek NUTS FOR JERICHO! kampányáról. A Jericho hívek egy tornádó pusztitotta város rendbetételére költik a mogyoróra befolyt összegek 2%-át, és emellett, mogyorótól függetlenül is összegyűjtöttek már vagy 14 ezer dollárt.
Ha a pletykák ellenére sem vonja vissza a CBS a világra eresztett rosszat, már akkor is megérte látni, hogy az emberek nem csak magukra gondolnak, amikor szeretett szórakozásuk biztosításáról van szó.
2007. június 2., szombat
Gondoskodó cég
A Studio 60 legutolsó részéből van ez a jelenet, az fogott meg, benne, hogy mennyire gondoskodik a nagy személytelen, csak a nézettségre figyelő tévétársaság, ha valamelyik tagja bajban van. A videón ez a vége felé látszik (úgy a vége előtt 1:22 mp-cel).
A sorozat egyébként, ha eddig nem írtam volna meg, zseniális, szórakoztató és legalább részben ismeretterjesztő (nem véletlen, hogy az Elnök Emberét is csináló Aaron Sorkin nevéhez fűződik a sorozat). Magyarországon Színfalak mögött címen adja az HBO, legalábbis az első évadját, mert sajnos úgy néz ki, nem lesz folytatása... Nagyon nagy kár ezért a sorozatért, melyben biztosan több kreatívitás van, mint csupán egy évre való..